Transakcje z rajami podatkowymi – czy w tym szaleństwie jest metoda
Za 2021 r. po raz pierwszy trzeba dokumentować wszystkie transakcje, w których rzeczywisty właściciel jest podmiotem rajowym. Oczywiście pod warunkiem przekroczenia odpowiednich progów wartościowych.
Wprowadzone już ponad rok temu przepisy dotyczące transakcji z tzw. rajami podatkowymi wciąż budzą żywe emocje zarówno wśród podatników, jak i doradców podatkowych. Liczne wątpliwości i problemy podatników związane z Polskim Ładem, a także kolejne zmiany wprowadzane w tym zakresie przez ustawodawcę sprawiły, że temat przepisów o transakcjach rajowych był w ostatnim czasie rzadziej poruszany. Warto jednak pamiętać, że przepisy te obowiązują, a w 2022 r. po raz pierwszy trzeba przygotować dokumentację cen transferowych (za 2021 r.) z ich uwzględnieniem.
Liczą się także pośrednie wypłaty
Transakcje z podmiotami mającymi siedzibę w rajach podatkowych podlegały obowiązkom z zakresu cen transferowych od wielu lat. Do końca 2020 r. wymogi dotyczyły bezpośredniej lub pośredniej zapłaty należności na rzecz tzw. podmiotu rajowego oraz zawarcie z takim podmiotem umowy spółki lub wspólnego przedsięwzięcia. Natomiast przepisy obowiązujące od początku 2021 r. wprowadziły do tej normy prawnej pojęcie rzeczywistego właściciela. Oznacza to, że poza transakcjami bezpośrednimi z podmiotami rajowymi, dokumentowaniu mają podlegać również inne transakcje, jeśli rzeczywisty właściciel ma miejsce zamieszkania, siedzibę lub zarząd na terytorium rajów podatkowych (pod warunkiem przekroczenia odpowiednich progów wartościowych).
Ta zmiana sama...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta